دوره های بین المللی یوگا چه هستند؟

این دوره ها برای داشتن تجربه ای از علم و هنر یوگا طراحی گشته و قابل دسترس برای تمام افراد در سطوح متفاوت می باشند. با توجه به علاقه، زمان و نوع خواسته و فعالیت، شرکت کننده ها می توانند انتخابی درست از دوره های مورد نظر داشته و در آن ها شرکت نمایند. در این جا می خواهیم به منظور کسب بهترین تجربه، نگاهی به این دوره ها از جنبه های متفاوتی که دارند، داشته باشیم.

با نوع دوره ها شروع می کنیم که شامل

می شوند.

هاتا یوگا و آشتانگا وینیاسا، نام سبک هایی از آسانای (وضعیت های) یوگا بوده که در بین باقی سبک های موجود در دنیای یوگا، طرفداران بیشتری داشته و اصولا با فراگیری یکی از این دو سبک، تمرین کننده به راحتی می تواند به باقی سبک های یوگا دست یابد. هاتایوگا و آشتانگا وینیاسا، در تمام طول سال برگزار می شوند، اما سبک های دیگری هم مانند (اِریال یوگا، آکرو یوگا و…)، در تاریخ ها و اطلاع رسانی هایی که صورت می پذیرند، برگزار می گردند، پس منتظر اطلاع رسانی دوره های دیگری هم باشید.

از کجا و با چه سبکی شروع کنیم؟

به منظور شروع می توان هاتایوگا را انتخاب کرد. تمامی سبک های دیگر یوگا، برگرفته از این سبک می باشند که تمام سطوح، می توانند از آن بهره ببرند. این مورد بدین معنی نبوده که سبک هاتایوگا خیلی راحت یا آسان است، بلکه نسبت به دیگر سبک ها، قابل دسترس تر می باشد، یعنی وضعیت ها به گونه ای آموزش داده می شوند که فرد با هر سطحی، حتی مبتدی هم بتواند با تمرین به انجام وضعیت ها نائل آید.

معمولا در سیستم هاتایوگا برای آموزش و انجام حرکات از ابزار یوگایی استفاده می شود که بسیار به تراز بدن از منظر آناتومی و انجام دادن صحیح حرکات کمک می کنند. افرادی که دچار هرگونه آسیب های ورزشی، شغلی یا … هستند و پیش زمینه ای از یوگا ندارند هم می توانند در این سبک شرکت کرده و با آموزش هایی که فرا می گیرند، هم آسیب خود را به مرور زمان با تمرین درست برطرف ساخته و هم قابلیت انتقال به دیگران را پیدا کنند. فعالیت هاتایوگا، ایجاد هماهنگی بین جسم و ذهن می باشد و زمانی که بتوانیم به جسم تسلط پیدا کنیم، ذهن هم تحت کنترل در می آید و برعکس.

برگزاری دوره‌های هاتایوگافلو و آشتانگا وینیاسا یوگا مورد تایید موسسه بین‌المللی یوگا الاینس

HATHA YOGA FLOW & ASHTANGA VINIASA YOGA

Approved by International Yoga Alliance

مرکز بین المللی یوگا الاینس موسسه‌ای جهانی است که معتبرترین موسساتش در دو کشور انگلیس و آمریکا مستقر است. وظیفه این موسسه بین المللی ارزیابی دوره های آموزشی و صدور مدارک ارائه شده توسط مراکز منتخب مرتبط با آموزه‌های یوگا، مدیتیشن، آیورودا، ماساژتای و …. در جهان است.

مسعود موحدی از جمله اساتیدی است که با تجربه‌ی چندین ساله در امر آموزش یوگا و آموزه‌های مرتبط با آن به اتفاق تیم کارآزموده‌ی خود به صورت حضوری و آنلاین دوره‌های فوق را در نقاط مختلف جهان برگزار می‌کند. طبق ارزیابی‌های صورت گرفته دوره‌های آموزشی و مدارک ارائه شده توسط ایشان از جمله دوره‌های  ۲۰۰،  ۳۰۰ و ۵۰۰ ساعته هاتا یوگا فلو و آشتانگا وینیاسا یوگا و همچنین دوره‌های مدیتیشن، آیورودا و ماساژ تای مورد تائید موسسه بین المللی یوگا الاینس می‌باشد. لازم به ذکر است مدارکی که توسط موسسه بین‌المللی یوگا الاینس تایید می‌شود در کلیه کشورهای دنیا اعتبار دارد. ( مدرک یوگاالاینس انگلیس، در کشور انگلیس و اروپا و مدرک یوگاالاینس امریکا در کشورهای امریکا و کانادا کاربرد دارد.)

شرکت کنندگان در هر کجای دنیا بعد از دریافت مدرک یوگا الاینس چه در رشته یوگا و یا سایر رشته‌های موجود ، باید به سایت این مرکز مراجعه  و نام خود را ثبت (Register) نمایند تا ارزیابی‌های سالانه و تمدید مدارکشان انجام پذیرد.

 https://www.yogaalliance.org/

https://www.yogaallianceprofessionals.org/

شرایط لازم جهت شرکت در دوره‌های یوگا الاینس

از آنجایی که سبک آشتانگا‌یوگا وینیاسا نیازمند آمادگی جسمانی بالایی است ، افراد شرکت کننده میبایست تجربه‌ی تمرین مستمر و پیاپی یوگا را داشته باشند، آن‌دسته از علاقمندانی که تمرینات جسته و گریخته یوگا را دارند پیشنهاد می‌گردد سبک هاتایوگافلو که با کمک ابزارانجام می‌شود، را انتخاب نمایند.

دوره های بین المللی

پلتفرم آموزشی دوره های یوگا الاینس

آموزش دوره‌های آشتانگاوینیاسا یوگا و هاتایوگا فلو از طریق نرم‌افزارهای اختصاصی به نام ژومو یا زوم بوده که بر پایه‌ی تعامل همزمان همه‌ی شرکت‌کنندگان برگزار می‌گردد. پس از ثبت‌نام لینک دانلود برنامه برای کلیه‌ی سیستم‌ عامل‌های ویندوز، اندروید و آی او اس به همراه راهنمای نصب برای شرکت‌کننده ارسال خواهد شد.

دوره ۲۰۰ ساعته هاتایوگا فلو

 این دوره شامل دو سطح است که از مقدماتی آغاز شده و تا سطح متوسطه ادامه می یابد. در این دوره  تمامی آساناها بر مبنای یوگای آینگرطراحی شده ، توسط وسیله و ابزار آموزش داده می شوند. در این دوره شرکت کنندگان  طریقه تمرین کردن و طراحی تمرین وچگونگی آموزش به دیگران را فرا می گیرند.

 ۳۰۰ ساعته هاتایوگا فلو

این دوره شامل دو سطح است که از متوسطه آغاز و تا سطح پیشرفته ادامه می یابد . در این دوره تمامی آساناها (وضعیت ها) بر مبنای یوگای آینگر بوده و توسط وسیله و ابزار آموزش داده می شود و بر روی چگونه انجام دادن وضعیت های پیشرفته تاکید می گردد . در این دوره شرکت کنندگان پیشرفت در انجام تمرینات و نیز طریقه آموزش حرکات پیشرفته تر را فرا می گیرند.

دوره ۲۰۰ ساعته پیش نیاز  دوره ۳۰۰ ساعته است و برای شرکت در دوره ۳۰۰ساعته حتما بایستی دوره ۲۰۰ساعته گذرانده شود .  در صورت گذراندن هر دو دوره ۲۰۰ و ۳۰۰ ساعته پشت سر هم ، در انتها مدرک ۵۰۰ ساعته از یوگا الاینس اعطا می گردد.

 ۲۰۰ ساعته آشتانگا وینیاسا یوگا

این دوره شامل تمرینات مقدماتی که اصطلاحا تمرینات (سری ۱) آشتانگا میگویند می باشد ، در این دوره وضعیت ها بدون توقف صورت می گیرند و شرکت کنندگان طریقه رفتن به وضعیت و تصحیح شاگردان  در زمان آموزش را فرا می گیرند.

 ۳۰۰ ساعته آشتانگا وینیاسا یوگا

این دوره  شامل تمرینات پیشرفته خم به جلو و خم به عقب و برخی حرکات پیشرفته دیگر که اصطلاحاً تمرینات (سری۲) میگویند می باشد و شرکت کنندگان در این دوره می بایست در انجام تمرینات سری ۱ در درجه مطلوبی باشند.

سر فصل‌های دوره هاتایوگا ۲۰۰ ساعته

 • آموزش آساناها ، نحوه انجام درست وضعیت ها ، طراحی تمرین
 • آموزش پرانایاما ( تمرینات تنفسی) ، تکنیک های آماده سازی
 • آموزش یوگا سوترا ( فلسفه) ، بخش ۱ و ۲
 • آموزش مدیتیشن ( مراقبه) ، تکنیک های متفاوت تمرکز

آموزش هاتایوگا دوره ۳۰۰ ساعته

 • آموزش آساناهای پیشرفته و نحوه آموزش به افراد + طراحی تمرین
 • آموزش پرانایامای پیشرفته همراه باآموزش همه تنفس های یوگا و همچنین بانداها و مودراها (قفل‌ها)
 • آموزش یوگا سوترا (بخش ۳ و ۴)
 • آموزش مدیتیشن
 • انجام تکنیک ها به حفظ تمرکزفکر

 دوره آشتانگا وینیاسایوگا ۲۰۰ ساعته

 • آموزش آساناها (سری ۱) یا یوگا چیکیتسا ، نحوه انجام درست به همراه بانداها ، تنفس اوجایی و نحوه تصحیح افراد در کلاس حین انجام تمرین
 • آموزش پرانایاما ( تمرینات تنفسی) ، تکنیک های آماد سازی
 • آموزش یوگا سوترا (فلسفه) ، بخش ۱ و ۲
 • آموزش مدیتیشن ، تکنیک های مختلف تمرکز فکر

آشتانگا وینیاسایوگا ۳۰۰ ساعته

 • آموزش آساناهای پیشرفته ، ( سری ۲ ) ، تمرینات نادی شودانا به همراه نحوه تمرین و تصحیح افراد در کلاس حین انجام تمرین
 • آموزش پرانایامای پیشرفته همراه با بانداها
 • آموزش یوگا سوترا (بخش ۳ و ۴)
 • آموزش مدیتیشن
 • انجام تکنیک های حفظ تمرکز

دوره آموزش ۵۰۰ساعته هاتایوگا فلو

چناچه هنرجو دو دوره ۲۰۰ و ۳۰۰ ساعته هاتایوگا فلو را پشت سر هم طی کند.

و همه تمرینات سطح مقدماتی ، متوسطه و پیشرفته هاتا یوگا فلو را بگذراند مدرک گذراندن دوره ۵۰۰ ساعته از سوی موسسه بین المللی یوگا الاینس به وی اعطا می شود .

دوره آموزش ۵۰۰ ساعته آشتانگا وینیاسایوگا

چناچه پرتوجو دو دوره ۲۰۰ساعته (سری۱) و ۳۰۰ ساعته (سری۲) آشتانگا وینیاسایوگا را پشت سر هم بگذراند مدرک آموزش ۵۰۰ ساعته آشتانگا وینیاسا یوگا از سوی موسسه بین المللی یوگا الاینس به وی اعطا گردد .