مسعود موحدی، در یک خانوادۀ یوگایی متولد شد و توسط پدرش عبدالحمید موحدی (بنیان گذار مؤسسه دانش یوگا و مدیرمسئول مجله دانش یوگا و یکی از افرادی که نقشی اصلی در به رسمیت شناخته شدن یوگا در ایران دارد) از حدود یک سالگی وارد دنیای یوگا شد۔ از سال1370  و قبل از به رسمیت شناخته شدن یوگا در ایران، در مراسم هایی که در زمینة یوگا و در راستای به رسمیت شناخته شدن این هنر زندگی، توسط پدرش، برگزار می شد۔ آساناها را به نمایش می گذاشت.

او در ‏ مسیر زندگی و دنیای یوگا اولین استادان خود را پدر و مادرش (سهیلا موحدی،از مربیان با سابقه کشور و دارای بیش از ۳۵ سال سابقه در امر آموزش یوگا) و دومین استادانش را ریچارد فیریمن (از معدود افرادی بود که، قبل ازملافات با شری کی پاتابی جویس، مستقیما با شری تی کریشناماچاریا ،یوگا را تمرین می کرد و بعد از او ، با سه شاگردش بی کی اس آینگر،‏ شری کی پاتابی جویس، و پسرش تی کی وی دسی ‎کاچار، ‏ هم برای مدت های مدید تمرین کرده است.

به دلیل یادگیری زبان سانسکریت و استفاده از آن منابع، به جرئت می توان گفت که یکی از تأثیرگذارترین افراد در دنیای یوگا و آشتانگا ‎وینیاسا‏ بعد از شری تی کریشناماچاریا است) و مری تیلر (در سال ۱۹۷۲ شروع به یادگیری یوگا کرد، اما تا سال ۱۹۸۸ که مربی خود شری کی پاتابی جویس را ملاقات نمود و سیستم آشتانگا وینیاسا را فرا گرفت۔ احساسی از تأثیر عمیقی که تمرین روزانه می تواند داشته باشد
را تجربه نکرده بود۔ او همچنان به تمرین و مطالعه خود ادامه می دهد و تشعشعانی که از تمرین روی مت رخ می دهند را وارد زندگی روزانه ,‏ خودمی کند) می داند.

مسعود سبک های بسیاری از جمله شیواناندا و آینگر را فراگرفته و تمرین نموده ولی در نهایت به آشتانگا وینیاساروی آورده است۔

با مربیان بزرگی از جمله بی کی اس آینگر ،‏ شاراد رانگاسوآمی (نوۀ شری کی پاتابی جویس)تی کی وی دسی کاچار ‏ (فرزند شری تی کریشناماچاریا) ، پسرش کاستوب کاچار‏ جان اسکات، متی ازرتی و بسیاری دیگر تمرین کرده است.

مسعود موحدی

او برای دستیابی به فهمی عمیق تر از یوگا تصمیم به رفتن و ماندن در هندوستان گرفت و در حین آموختن در سال  ۲۰۱۶ به عنوان تنهافرد خارجی در شهر میسور از ایالت بنگلور هندوستان (زادگاه آشتانگا وینیاسا)» مرکز یوگایی را راه اندازی نمود، و از آن زمان، این علم را به دوستداران آن در نقاط مختلف دنیا آموزش می دهد۔

در سال ۲۰۱۹ به درخواست همسرش خانم لو (از مربیان باسابقه آشتانگا وینیاسا و وینیاسا فلو)) مرکز دیگری را در شهر پکن چین راه اندازی نمود و در آن جا هم آموخته های خود را با افراد مختلف به اشتراک می گذارد۔

کتاب جامع یوگا با ۵۰۲ تصویر از مبتدی تا پیشرفته با شرح کامل هر حرکت همراه با وضعیت آناتومی اندام‌ها به هنگام انجام آساناها

  • فلسفه یوگا
  • پرانایاما
  • تکنیک های تمرکز
  • سیکل های انجام حرکات یوگا
    و ده ها مطلب مرتبط با آموزه ها و تمرینات یوگا که می تواند برای مربیان و شرکت کنندگان در همه ی سبک های یوگا قابل استفاده باشد از جمله موضوعات اصلی این کتاب است.
    کتاب دایرة المعارف آشتانگا وینیاسا یوگا نوشته مسعود موحدی مربی یوگا در ایران، هند و چین، نخستین کتاب به زبان فارسی است که مسعود موحدی آن ۵۰۲ آسانا را خود با استادی هرچه تمام،ضمن شرح، به آناتومی اندام‌ها در هر حرکت پرداخته است.