یکی از معروف ترین سبک های یوگا سبک آشتانگا وینیاسا یوگا می باشد که در سراسر جهان طرفداران بسیاری دارد.

سیستم آشتانگا یوگا توسط “پاتابی جویس” و از سال  ۱۹۴۸ارائه شد. “پاتابی جویس” نزد “کریشناماچاریا ” و از سال  ۱۹۲۷به تحصیل پرداخت و پس از آشنایی با سیستم وینیاسا، آشتانگا یوگا را معرفی کرد.

این متد یوگا شامل ترکیب یک تکنیک تنفسی خاص(تنفس اوجایی)، باندا(قفل هایی که نتیجه به کار بستن آنها، باز کردن جریان انرژی است) و دریشتی(نقطه خیره شدن) با یک سری از آساناهاست، فرآیندی که گرمای درونی شدید و عرق فراوان تولید می کند و باعث سم زدایی از ارگان ها و ماهیچه ها می شود؛ نتیجه آن گردش خون بهتر، بدنی سبک و قوی، و یک ذهن آرام است. اسانس واقعی آشتانگا یوگا زمانی تجربه می شود که به وضعیت تریشتانا برسیم، وضعیتی که در آن سه عنصر اصلی آشتانگایوگا یکی شده اند و حرکت با تنفس اوجایی، باندا و دریشتی، همزمان شده است. اینجاست که موجی قوی از روانی و لطافت از تمرین حاصل می شود که ما را به سمت تمرکز(دارانا) و مدیتیشن(دیانا) هدایت می کند.

این سیستم یوگا برای بسیاری از کلاسهای وینیاسا الهام بخش است.

اسانس واقعی آشتانگا یوگا

 

اسانس واقعی آشتانگا یوگا زمانی تجربه می شود که به وضعیت “تریشتانا” برسیم. وضعیتی که در آن سه عنصر اصلی آشتانگا یوگا یکی شده اند و حرکت با تنفس اوجایی، باندا و دریشتی، همزمان شده است. در این مرحله از تمرین ما به سمت تمرکز “دارانا” و مدیتیشن “دیانا” هدایت می شویم.

به طور خلاصه می توان گفت آشتانگا یک استایل سخت یوگا می باشد که توالی خاص از حرکات را بدون توقف دنبال می کند و از آنجا که هر حرکت با نفس همراه است شبیه کلاس وینیاسا است.

تفاوت بین آشتانگا یوگا و وینیاسا یوگا این است که در آشتانگا همیشه همان حرکات یکسان، در همان ترتیب یکسان انجام می شود.

این سیستم یوگا بر پایه شش سری آسانای قوی است که سختی آنها از سری اول تا ششم زیاد می شود. هر سری، دنباله ای از وضعیت های متوالی است که هر کس آن را با سرعت خود انجام می دهد. این سیستم یوگا برای بسیاری از کلاس های وینیاسا الهام بخش است.

آشتانگا وینیاسا

را می توان به عنوان یک مرحله فراتر در نظر گرفت. نه به این معنی که دشوارتر است بلکه نیاز به نظم بیشتری در تمرین دارد.

در این سیستم از یوگا، سری های مختلفی از وضعیت ها وجود داشته که تغییری در روند انجام آن ها رخ نمی دهد، یعنی سیکل های مشخص شده ای بوده که تنها همان سیکل ها تمرین می شوند و مانند هاتایوگا از تنوع وضعیت ها خبری نیست. این نکته نشان می دهد که داشتن کمی شناخت نسبت به این سبک می تواند کمک بهتری را به تمرین کننده در زمان گذراندن دوره کند، اما افراد مبتدی یا آن هایی که با یوگا آشنایی ندارند هم می توانند از این سیستم بهره ببرند و حتی گفته می شود افرادی که از ابتدا تمرین خود را با این سبک آغاز کنند، با مداومت در تمرین می توانند به سطوح بالای این سیستم و یوگا دست یابند. در این سبک معمولا از ابزار استفاده نشده و مربی به شاگردان به منظور قرارگیری در حرکات یا تصحیح آن ها کمک می کند.

خرید کتاب دایره المعارف آشتانگا وینیاسا یوگا

 

8 مرحله معنوی آشتانگا یوگا

آشتانگا یوگا از 8 مرحله معنوی برای تمیز کردن درون انسان ایجاد قدرت و هماهنگی در بدن انسان طراحی شده است.

 • یاما (کدهای اخلاقی )
 • نایاما (نظم)
 • آسانا (وضعیت یوگا مناسب)
 • پرانایاما (کنترل نفس یا تنفس یوگا)
 • پراتیاهارا(کنترل حس)
 • دورانا (تمرکز)
 • دیهانا (مدیتیشن)
 • ساماداهی (رستگاری)

توضیح مراحل هشتگانه آشتانگا یوگا

 •  مرحله اول یا یاما که در مورد انضباط شخصی ـ پرهیزکاری و قوانین زندگی . یاما یعنی داشتن کنترل بر اعمالیکه انرژی حیاتی انسان را به بطالت هزینه می کنند و یا به عبارتی خودداری و پرهیز از عوامل تباه کننده تن و روان .
 •  مرحله دوم یا نیاما که در مورد داشتن نظم و انضباط در زندگی روزمره است.
 •  مرحله سوم آساناها و یا همون حرکات فیزیکی آساناها بسیار موثرند در تغییر عادتها . یکی از ارکان و نشانه های رشد و پویائی در انسان توانمندی در تغییر عادات است .
 • مرحله چهارم یا پرانایاما رانایاما از دو کلمۀ « پرانا » به معنای زندگی ، نیروی حیاتی ، چی ، کی ، انرژی اولیّه ، جوهرۀ حیات ، جان ، عشق الهی ، روح القدس ، تائو ، داما ، انرژی هوشمند ، قابالا یا کابالا ، نیروی اهورائی ، مهر ، پنوما ، مگوب و … می باشد.
 • مرحله پنجم یا پراتی آهارا یعنی قدرت جدا شدن ذهنی از محیط اطراف و در مرحلۀ عمیق تر یعنی جدا شدن از درونی ، که شخص به صورت اکتسابی و از طریق مجاری حواس آنرا فراهم آورده که مسلماً مرحلۀ دوّم ، بسیار دشوار امّا شدنی است.
 • مرحله ششم دهارانا یعنی تمرکز فکر , کنترل و حفظ فکر ، محدود کردن حیطۀ عملکرد ذهن که باعث افزایش راندمان ذهن می گردد .
 • مرحله هفتم دهیانابه معنای مراقبه ، تفکّر عمیق و درک مستقیم می باشد
 • مرحله هشتم یا سامادهی جان آرام  است و ظریف ترین حالت آگاهی
شرکت در کلاس آشتانگا یوگا

برای شرکت در کلاس آشتانگا یوگا باید صبور و پرتلاش باشید پیام آشتانگا برای شما داشتن ذهن قوی و صبوریست، عجله نکنید بیش از حد به خودتون فشار نیارید و به زمان اجازه بدید تا آشتانگا ذهن و جسم شما رو به سمت تعالی تغییر بده. به قول معروف آهسته حرکت کنید. جادوی واقعی آشتانگا از طریق تنفس اتفاق می افتد پس بر روی تنفستون تمرکز کنید نه حرکات، تنفس صحیح و با صدا ذهن خودآگاه و ناخودآگاه رو به هم پیوند میدهد. شما باید نظاره گر خودتون باشیدبدون اینکه قضاوت کنید. به مربیتون اجازه بدید شما رو به سمت امید هدایت کند.در آشتانگا با تمرکز عمیق بر روی سیستم تنفس، با هر دم و بازدم اگاهی و خرد رو به درون فرامیخونیم و رهایی در لحظه که جادو و راز زیستن هست رو تجربه میکنیم.

 

10 دلیل مهم برای انتخاب آشتانگا یوگا

1- افزایش قدرت و سطج تعادل و هماهنگی عضلات بدن
2-بهبود عملکرد قلب ئ سیستم گردش خون
3-چربی سوزی
4-نابودی استرس و خشم
5-افزایش سطح خلاقیت و تمرکز
6-کنترل فشار خون
7-جلوگیری از آسیب دیدگی فیزیکی
8-روشی برای زندگی سلامت
9-یادگیری تنفس صحیح
10-افزایش سطح انعطاف پذیری

و البته این مزایا صرفا مزایای فیزیکی این سبک یوگا است اما با تمرین و ممارست در آشتانگا یوگا درخشش روحی شما افزایش پیدا خواهد کرد و این معنای زندگیست .در آشتانگا یوگا تنفس با حرکت و تکنیک متحد میشه تا سبکی با تمرکز و مراقبه بالا و خالص کننده و تطهیر کننده بوجود بیاورد. وقتی آشتانگا یوگا رو بطور مرتب تمرین میکنید آسیب های جسمی و روحی شما حل میشن و جنب و جوش و خودآگاهی و افزایش سطح تمرکز و انرژی جای اونها رو میگیرند. تمام هدف یوگا دریافت آگاهی یکپارچه است که از طریق کنترل، انضباط و پرورش روان و تن حاصل میشود و به اعتدال در زندگی و در نهایت جاودانگی.

سبک آشتانگایوگا چیست و بر چه مهارت­هایی تمرکز دارد؟

تمرینات متوالی آشتانگایوگا شبیه جریان زندگی روزمره‌ی ما است. پر از موقعیت‌هایی که مجبوریم هر روز و هر روز تکرارشان کنیم، صرف‌نظر از اینکه دوستشان داریم یا نداریم. هستند روزهایی که با اشتیاق خود را به جریان می‌سپاریم، اما در بسیاری از روزهای دیگر سرسختانه مقاومت می‌کنیم.<p”>آشتانگایوگا اساساً متناسب با زندگی شلوغ و پردغدغه‌ی مردم در دنیای مدرن طراحی شده است. درواقع می‌توان گفت آشتانگایوگا مدیتیشنی پویا است که شامل توالی خاصی از حرکات است که با تنفس، تمرکز روی یکی از نقاط بدن و انقباض‌ها همراه می‌شود.

این سبک یوگای قدرتی مانند زندگی واقعی ما سراسر چالش است، چالش‌هایی که احساسات متنوع و ناپایداری را در ما برمی‌انگیزانند، از احساس یادگیری، قدرت و وانهادگی گرفته تا احساساتی نظیر کسالت، ناکامی و خشکی. بااین­ وجود شما در روند تمرین درمی‌یابید که هیچ‌کدام از این احساسات ماندگار نیستند. آنچه ماندگار است شما هستید که بدون وابستگی بر جریان تنفس خود متمرکز می­شوید و تمرین مشاهده‌گری، پذیرش و رها کردن انجام می­دهید.

از نظر تاریخی،‌ در دهه­ی ۱۹۳۰، «کریشناماچاریا»، استاد یوگا و پژوهشگر سانسکریت، به همراه شاگردش «پاتالی جویس» از روی یک نسخه ­ی خطی به نام کورانتا یوگا تمرینات متوالی آشتانگایوگا را گردآوری کردند. از آن به بعد، پاتالی جویس به تشویق استادش کلاس خود را، در شهر میسور هند، بر پایه­ ی همین توالی اداره می­کرد. این سبک را «وینیاسا آشتانگایوگا» نیز می­گویند.

حقیقت آشتانگایوگا را زمانی تجربه می‌کنید که به وضعیت تریشتانا (Tristana) برسید، حالتی که در آن تمام عناصر آشتانگایوگا یعنی توالی حرکات (وینیاساها)، تمرینات تنفسی (تنفس اوجایی)، تمرینات تمرکزی (دریشتی‌ها) و انقباض‌ها (بانداها) به وحدت می‌رسند. در این حالت بدن گرم می­شود و شروع به پاکسازی می­کند،‌ این پاکسازی تنها شامل بدن نمی­شود بله توهمات ذهنی را هم از بین می­برد. تریشتانا شما را آماده‌ی مراحل بالاتر یوگا یعنی داهارانا (Dharana) به معنی تمرکز و دیانا (Dhyana) به معنی مراقبه می‌کند.

این سبک از یوگا در شش مرحله طراحی شده است. افراد پس از اتمام یک مرحله وارد مرحله­ ی بعدی خواهند شد. زمان طی کردن هر مرحله به تناسب توانایی‌ و تلاش هر فرد متفاوت است.